Chyby při prodeji bytu

Také Vás nadpis tohoto článku trochu zmátl? Nevadí. Pokud si přečtete těchto 593 slov pochopíte, že někteří prodávající dělají vážnou chybu už v počátku prodeje svého bytu. Příklad z běžné praxe: Malý příklad pomůže. Pan Veselý se rozhodl prodat svůj byt av zájmu co nejrychlejšího prodeje oznámí několika realitním kancelářím, které si vyhledal na internetu, že mohou také zkusit byt prodat. Aby jim situaci usnadnil, pošle jim link na internetový portál, kde svou nabídku zveřejnil. Nehledě na několika chyb, které právě pan Veselý udělal, budeme se nyní věnovat jen té nejpodstatnější. Pan Veselý prodává svůj byt sám a zároveň si najal i prostředníka (bez ohledu na jejich počet).
 


 

V čem je jeho krok chybný?

Vždyť to tak dělá mnoho lidí! Chyba spočívá v tom, že se prodávající právě stal nejzarytější konkurentem prostředníka, kterého si k prodeji bytu najal. Ve většině případů je prodávající v prodeji úspěšnější, protože je vždy o krok vpřed před nabídkou zprostředkovatele, který je v roli jakéhosi statistů. Náš příběh proto pokračuje dál. Kupující po shlédnutí několika internetových nabídek identického bytu včetně nabídky prodávajícího a „jeho“ zprostředkovatelů bytu reálně koupí. Samozřejmě pan Veselý nešetří neschopné realitní kanceláře, které mu nepřinesly žádných kupujících a on si ho musel najít sám. Nechápe, že realitní kanceláře nikdy (!) Nemohou konkurovat nabídce prodávajícího, neboť tato bude vždy naoko výhodnější. Ale pan Veselý dostal za prodej svého bytu 1.200.000 Kč a vůbec si neuvědomil, že možná právě přišel o slušný balík peněz.
 

Jak je to možné?

Tak, že v jednom a témže okamžiku se na trh dostaly dvě a více nabídek téhož bytu. Díky tomu měl kupující ihned možnost cenu smlouvat, protože uviděl několik různých cen stejného bytu. Pokud byl rozumný, počkal s koupí a chvíli prodávajícího „natahoval“. Mohl také využít realitní kanceláře k umělému rozhýbání ceny av příhodné chvíli na prodávajícího přímo zatlačit s naoko výhodnou nabídkou. Pokud si vezmeme do úvahy, že marketing realitních kanceláří je většinou mnohem účinnější než prodejní aktivity prodávajícího, měl si kupující z čeho vybírat. Doslova počkal, dokud se ve snižování ceny „poperou“ prodávající a „jeho“ pomocníci – realitní kanceláře. Aby se pan Veselý takové chyby vyvaroval a chvíli počkal, jak si jedna důsledně vybraná realitní kancelář jako jeho prodloužená ruka s prodejem poradí, mohl získat z prodeje cenu vyšší. Navíc, v takovém případě může zprostředkovatel reálně využívat různé prodejní techniky, zaměřené právě na získání co nejvyššího výnosu (licitace cen a pod.). Pokud však kancelář ví, že má za zády konkurenci v podobě samotného majitele, bude hrát na jistotu a rychlost, přičemž nebude schopna cenu udržet.
 

Prodávejte s rozumem

Abyste takové situaci předešli, před prodejem svého bytu zvažte, jak bude vlastně Váš prodej probíhat. Doslova to chce malý marketingový plán (v případě exkluzivních nabídek kancelář takový zjednodušený marketingový plán prodeje bytu reálně připravuje).
 
Samozřejmě můžete si říct, že asi bude vhodnější prodat si byt sám. Tady bych ale nepodceňoval sílu placené inzerce a prodejních technik kvalitních zprostředkovatelů. Obrovský objem peněz investovaných realitními kancelářemi do kvalitního komunikačního mixu přece jen přináší řádově více kupujících než inzerát na bezplatných portálech občanské inzerce.
 
Nejvhodnější proto bude, pokud již při zvažování prodeje poradíte s kvalitním realitním makléřem. Vysvětlí Vám jak by prodej v jeho režii probíhal, poradí Vám jaká je přijatelná prodejní cena Vašeho bytu případně prověří právní stav nemovitosti.
 
www.frontdoor-cz

Doporučiť inzerát

Email Agent