Dluhy a nemovitost

Dluhy a možné exekuce nemovitého majetku straší v době ekonomické krize stále více lidí. Je přitom úplně jedno z jakého důvodu se dlužník do svého těžkého postavení dostal. Ekonomický tlak dnešní doby je mimořádně silný. Pokud však včas zaznamenáte hrozby plynoucí s nezvládání splácení různých hypoték, spotřebních úvěrů nebo jiných dluhů, můžete jen získat.
 


 

Čas diktuje

Důležité je uvědomit si, že čas hraje proti vám. Obvykle jestliže dlužník prodává svou nemovitost v časové tísni vyvolané např. hrozící dražbou ze stany exekutora nebo dražební společnosti, výtěžek z prodeje je nižší ve srovnání s běžným prodejem. Včasným prodejem získáte více než by se na první pohled zdálo. Zlaté pravidlo totiž zní „nejlepší investice je splatit si dluhy“. Proto není na místě blouznění o přehnaně vysokých cenových požadavcích nesolventní prodávajícího. Bohužel v realitní praxi jsme se často setkali s pýchou zadluženého prodávajícího vystřídán tvrdou realitou dražby. Pokud jste v časové tísni vyvolané dluhy, jednejte rychle. Zachráníte tak alespoň část majetku. Samozřejmě budete muset prodávat nemovitost s výraznou slevou z běžné hodnoty. Také není vhodné pokud na začátku prodeje požadujete vysokou cenu a postupně ji snižujete. Už první „nástřel“ ceny musí mít motivační sílu, jinak se prodej zkomplikuje av některých případech nemovitost již nebude možné prodat vůbec. Uvědomte si, že je lepší když prodáte nemovitost vy jako vlastník, než by tak učinil exekutor. Výtěžek z prodeje v exekuci může být jen zlomkem tržní ceny.
 

Lepší varianta

Pokud jste v situaci, že si uvědomujete možnou budoucí hrozbu insolvence nebo vás splátky jen zbytečně finančně vyčerpávají, je vhodné nemovitost prodat a zajistit si nákup nemovitosti menší, méně nákladní případně v levnější lokalitě a pod. Získaný finanční příjem vám umožní vyplatit dluhy. Nezapomínejte ani na fakt, že pokud máte k nemovitosti zřízeno zástavní právo banky, může využít kupující na jeho nákup hypotéku. Z hypotéky se ale už nedá vyplácet exekuce nebo nebankovní subjekt. V praxi to znamená, že budete hledat jen kupujících s hotovostí, kterých je málo. Proto je důležité aby jste řešili prodej nemovitosti ještě v období, kdy hypotéku korektně splácíte a ne když už přibývají na list vlastnictví dražby, exekuce a jiné tíhy.
 

Horší varianta

Pokud již situace není udržitelná a váš majetek je reálné prodloužený, je nejlepší alternativou rychlý prodej nemovitosti a následný nájem bytu. Nájemní bydlení bude po vzoru zahraničí iv Čechách pokročit. Připravují se dokonce projekty nájemních bytů, často s předkupním právem nájemce. Při hledání vhodného nájemního bydlení vycházejte prioritně z možnosti zaměstnání v daném regionu ve smyslu pravidla „všechno zlé je pro něco dobré“. Nájem je pro dlužníka pohodlná alternativa konsolidovat se a nepropadat depresi. V nejtěžších případech je třeba se zamyslet i nad alternativou kombinace prodeje nemovitého majetku s následným „osobním bankrotem“ tj. konkurzem fyzické osoby, během kterého dlužník splácí pod soudním dohledem své dluhy s tím, že pokud se osvědčí, bude oddlužení. Na takovou alternativu je nutné mít nějaký majetek a být připraven 3 roky pracovat aby měl dlužník dostatečný příjem na splácení dluhů. Tato problematika ale už nepatří do tohoto článku.
 
Je vhodné pokud v procesu vlastního oddlužení máte po ruce silného partnera. Odpovědná realitní kancelář Vám pomůže při prodeji nemovitosti a zabezpečení jiného bydlení tak, aby byl celý proces plynulý a bezpečný.

Doporučiť inzerát

Email Agent