Kupujeme družstevní byt

Kupovali jste už někdy byt a dříve nebo později jste zjistili, že je byt družstevní? Hlavou Vám jistě proběhlo kopec otázek, na které jste neznali odpovědi. Co to vlastně znamená? Kupuji vůbec byt? Mohu ho vyplatit prostřednictvím hypotečního úvěru? Případně mnoho dalších! Takže pojďme po pořádku.
 


 

Rozdíl mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví

Základní rozdíl mezi koupí družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví je, že při družstevním bytě v podstatě nekupujete byt, ale jen členské práva v bytovém družstvu k danému bytu. Čili pokud se rozhodnete vyplatit částku, na níž se dohodnete s prodávajícím, tak jste ještě nekoupili byt do osobního vlastnictví, stali jste se jen členem bytového družstva a máte k bytu „užívací právo“.
 
Mnoho z nás si řekne, že za užívací právo jsem zaplatil několik desítek tisíc eur, to je dost drahé a ještě nemám byt! Je třeba si uvědomit, že v tomto čase můžete požádat bytové družstvo o odkup do osobního vlastnictví a po vyplacení tzv.. anuity (zůstatková hodnota bytu, za kterou Vám bytové družstvo byt převede do osobního vlastnictví) se na příslušnou správu katastru podají kupní smlouvy a až následně nabudete byt do osobního vlastnictví.
 
Druhá možnost je, že nemusíte vyplácet důchod, hned poté jako nabudete členské práva, budete nadále jen členům bytového družstva a pravidelně v malých splátkách spolu s měsíčním zálohovým předpisem od bytového družstva důchod, splatíte v závislosti na výši anuity v průběhu několika měsíců nebo let, ale byt zůstává dále ve vlastnictví bytového družstva.
 
Třeba ale říci, že většina lidí využije první možnost a to okamžité vyplacení anuity a následný převod do osobního vlastnictví hlavně pro zvýšení právní jistoty.
 

Hypotéka a družstevní byt

Jako největší bariéru v současnosti chápu to, že na vyplacení takového bytu je nutná hotovost, čili, že není možné družstevní byt profinancovat prostřednictvím hypotečního úvěru, což může být pro většinu kupujících neřešitelný problém.
 
V tomto případě je jen jediná možnost a to dočasně založit ve prospěch banky jinou nemovitost minimálně stejné bonity jako družstevní byt, následně z úvěrových peněz vyplatit kupovaný byt a požádat bytové družstvo o přepsání do osobní vlastnictví. Potom opět požádat banku o přeložení zástavního práva již na novou nemovitost. Tento proces trvá přibližně 3 měsíce, ale má to jeden háček a to, že musíte najít někoho (nejlépe z rodiny), kdo Vám umožní dočasně založit ve prospěch banky jeho nemovitost, například byt Vašich rodičů (samozřejmě taková nemovitost nemůže mít jiné zástavní práva) .
 
Zdá se Vám to komplikované? Kvalitní zprostředkovatel Vám dokáže poradit jak hladce převést takovou nemovitost.

Doporučiť inzerát

Email Agent