Parketová podlaha a její obnova

renovace parket Praha

Parkety byly vždy považovány za podlahy nejvyšší třídy. Originální vzor doplněný o výborné vlastnosti doplněný přirozenou vůní dřeva dává pocit tepla, pohodu a místnost se stává elegantní. Parketová podlaha se vyznačuje svými provozními vlastnostmi, proto je nutné ji neustále a řádně udržovat. Ovšem i ta nejlepší podlaha potřebuje po nějaké době trochu větší údržbu nebo dokonce inovaci či výměnu.

Dřevěné parkety

S takovou podlahou jsme se mohli setkat zhruba v 70. letech minulého století, kdy parkety zažívaly vrchol své oblíbenosti. Postupem času se ale trochu vytratily nebo je spíše vytlačily nové inovace podlahových krytin, zejména pak linoleum různých barev a laminát. Dřevo samo o sobě je vynikající stavební materiál, který lze samozřejmě využít i jinde. Z dřívějška víme, že si lidé ze dřeva stavěli své příbytky, ale jeho dokonalá a originální struktura více vynikla zejména v různých šlechtických sídlech, kde byla podlaha ze dřeva nebo lépe řečeno z parket doslova dominantou místnosti. tehdejší mistři svého řemesla opravdu uměli svou práci dělat poctivě a dokonale.

Lze parkety vůbec renovovat?

Zajisté! Parkety jsou ze dřeva a to je výborným materiálem pro restaurování či renovaci. Podlahy nevyjímaje. Renovace parket není zrovna jednoduchá záležitost. Je třeba mít alespoň nějaké zkušenosti a pokud budeme chtít takovou podlahu mít opravdu dokonalou a originální, určitě bychom měli oslovit profesionální firmu, která se touto činností zabývá.

Odbornost a profesionalita

Firmy nabízejí různé služby a tak bychom měli dobře zvážit, co bude pro nás nejlepším řešením. Tato firma nabízí skvělou cenu, tato zase služby navíc a tady tato firma má nejmodernější vybavení. všechny si ale objednat nemůžeme. S výběrem by nám spolehlivě mohly pomoci recenze firmy nebo například i to, jak dlouho firma působí na trhu.

Jak zjistit, zda parkety jsou vhodné pro renovaci

Velice jednoduše. Měli bychom si pozvat odborného technika firmy, který nám zjistí, v jakém stavu parketová podlaha vlastně je. Parkety mohou být zašlé a nevzhledné, ale nesmějí být vlhké a nesmějí být napadeny hnilobou. Technik firmy nám pak sdělí své stanovisko a možnost oprav.

Technologický postup

Nejdříve je potřeba podlahu vybrousit na hrubo. Získáme tak parkety, ze kterých jsou odstraněny zbytky laku,nátěru a veškeré nečistoty. Na celou plochu podlahy použijeme výkonnou brusku, kterou mají všechny spolehlivé firmy. Na těžko dostupná místa nebo rohy místnosti lze použít ruční brusku. Jakmile je podlaha vybroušená, můžeme mezery mezi jednotlivými parketovými dílci, dolíky či jiné nedostatky zatmelit speciálním tmelem, který musíme nechat dobře zaschnout. Pak přichází na řadu opět broušení, tentokrát do hladka.

Konečná fáze renovace má název povrchová úprava

Abychom ale měli parkety stále chráněny před mechanickým poškozením, je třeba je ošetřit. například lakováním.
Laky rozpustné ve vodě. Cena takových laků je o něco vyšší, ale nakonec bude kvalita povrchu parket mnohem vyšší. Trh nabízí velký výběr podobných laků s jedinečnými vlastnostmi.
Polyuretanové laky. Neobsahují vodu a mají také zvýšenou odolnost proti opotřebení. Mezi speciální vlastnosti těchto laků je možné zdůraznit vysokou odolnost vůči chemikáliím a vysokou přilnavost.
Základní lak. Takový lak slouží pouze k získání barvy dřeva a zvýšení přilnavosti.

Doporučiť inzerát

Email Agent