Renovace parket krok za krokem

Parketová podlaha je něco jako klasika a tak trochu i odznak statusu. Ať jsou lakované nebo voskované, vždycky vytváří pocit jisté důležitosti a úrovně. Ale aby si všechno tohle uchovaly, je potřeba jim taky věnovat nějakou péči, ideálně pravidelně. Pokud je zanedbána, může přivodit trvalejší problémy, které spraví jen renovace parket Praha.
Dřevo – jak parkety, tak i nábytek – velmi dobře nasává vlhkost i teplotu ze svého okolí. Pro parkety je hlavním nepřítelem právě vlhkost. Může způsobit jejich nabobtnání, zkřivení, zešednutí povrchu – v případě bukového dřeva. Přílišné sucho zase způsobuje smrsknutí, rovněž zakřivení a další deformace. Vhodná teplota pro parkety je tudíž 15-25 °C, vlhkost vzduchu v rozsahu 45-65 %.

Jak na pravidelné čistění parket?

Pravidelnost je tu základem. A ještě větší základ – pokud chcete předejít renovaci parket Praha – je neznečistit parkety ničím zvenku. Přezouvejte se, obuv vždy důkladně osušte a očistěte. Nejhorší jsou písek, bláto a sníh. O horších věcech ani nemluvě.
Parkety jsou velmi citlivé na delší kontakt s jakoukoli tekutinou, zvláště nějakou agresivní. Způsobuje skvrny a narušuje lakovaný či voskovaný povrch parkety. Pokud je tento narušen, pouští vlhkost přímo do dřeva a pak se renovaci parket nejspíše nevyhnete. Prevencí poškrábání parket jsou také plstěné chrániče nožek nábytku. Kolečkové židle je mohou mít z měkčeného materiálu, který nevadí.

O čištění parket podrobněji

Pravidelnost je základ. Prostředku k čistění je dostupných dost, volte tedy druh podle konkrétního typu parket. Ideální je čištění nasucho. Pokud používáte vodu, dejte si pozor, aby se nikde nehromadila a taky nezasahovala do spár. Nedostanete ji odtamtud a bude jen škodit. V případě, že byly parkety zrovna položeny, čistěte je pár dní výhradně nasucho.
Tato metoda je stejná pro parkety voskované i lakované. Oba typy můžete normálně zametat a vysávat. Na hubici ale vždy nasaďte měkký kartáček a dbejte hlavně o prostory mezi spárami, kde se všechno rádo usazuje. Při mokrém čištění dejte pozor, jestli mop nepouští vlákna – zadrhnou se ve spárách a je zaděláno na problém, který vyřeší opět pouze renovace parket Praha.

Parkety s lakem

Tyto parkety vytírejte mopem či hadrem s vodou a trochou šetrného (nikoli agresivního) čisticího prostředku. Vždycky dbejte na dobré vyždímání. Pak naneste leštěnku, poskytne krom lesku i ochranu. Vyskytuje se i v matné verzi a lze použít leštičku pro ideální vrstvu.
Lehké skvrny pustí mokrým hadříkem, případně stačí trocha mýdla. Pokud skvrny vytrvají, zkuste do vody přidat trochu lihu nebo benzinu. Přilepené žvýkačky lze poměrně snadno oškrábat, pokud je předtím zchladíte ledem zabaleným v igelitu.

Voskované parkety

Postupujte dle návodu na přípravku, obvykle se do vody přidává jedno procento konkrétního čističe. Přes noc nechte parkety pořádně vyschnout a v této době na ně nešlapte. Na běžné skvrny vám bude nejspíš stačit trocha vlažné nebo teplé vody, na zaschlé trocha lihu či voskového oleje. Následně přejeďte místo ještě jednou vodou. Při opravdu odolných nečistotách je můžete obrousit jemným smirkem, jen pozor na narušení samotného povrchu parkety, aby opět nebyla nutná renovace parket Praha. A jako tečka na závěr opět vosk.

Doporučiť inzerát

Email Agent